Noul terminal pentru plecări de pe Aeroportul Internaţional Otopeni va deveni operaţional săptămâna viitoare, în urma unei investiţii de 52 milioane euro, a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă, Valentin Iordache, directorul de comunicare al Companiei Aeroporturi Bucureşti, potrivit mediafax. „Noul terminal va aduce un plus imediat pe zona de curse interne, pentru că actualul devenise nesatisfăcător ca şi capacitate. În foarte scurt timp vom procesa acolo şi curse internaţionale”, a spus Iordache. Investiţia, începută în vara anului trecut, va fi inaugurată marţi, 6 noiembrie, Fostul ministru al Transporturilor Anca Boagiu declara în luna noimbrie a anului trecut că noul terminal, cu o suprafaţă de de aproape 20.000 de metri pătraţi, va fi deschis în iulie 2012.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.