Prezenţa la vot a fost de 51,52%. După numărarea voturilor din 3.015 din cele 3.186 de secţii de votare, numărul voturilor valabil exprimate pentru funcţiile de primari este de 6.662.094.

UPDATE ora 16.00: Partidul Social Democrat a obținut 39,17% din voturile valabil exprimate pentru primari la alegerile locale de duminică, fiind urmat de Partidul Național Liberal – cu 32,94%, după centralizarea de către BEC a rezultatelor din 2.787 de secții din totalul celor 3.186 existente în țară.

PSD a obţinut, în urma alegerilor locale de duminică, 42,90% din voturi pentru primării, la nivel naţional, incluzând şi sectoarele Capitalei, urmat de PNL, cu 34,32% şi ALDE, cu 5,46%, arată rezultatele parţiale pentru ora 11.00 furnizate luni de Biroul Electoral Central, după centralizarea voturilor pentru primării din peste 57% din secţiile de votare.

Rezultatele centralizate din 1.838 din totalul de 3.186 de secţii de votare la nivel naţional, reprezentând 57,68%, arată că PSD a câştigat alegerile pentru primării, cu un scor de 42,90%, urmat de PNL – 34,32%, ALDE – 5,42%, UDMR – 4,57% şi PMP, cu un scor de 3,26%.

Aceste rezultate pentru primării, centralizate la nivel naţional, la ora 11.00, includ şi scorul pentru primăriile de sector din Bucureşti.

Citește și: Rezultate parțiale BEC: Răsturnare de situație, Clotilde Armand a pierdut în fața lui Daniel Tudorache

Rezultate parţiale BEC: Firea – 42,79%, Nicuşor Dan – 29,7%, după centralizarea voturilor din 14,53% secţii

Citește și: EXCLUSIV. Cum a ajuns Gabriela Vrânceanu Firea primarul Capitalei! IMAGINI DE COLECȚIE

Candidatul PSD-UNPR la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a obţinut 42,79% din voturile valabil exprimate după centralizarea a proceselor-verbale din 14,53% din secţii, în timp ce candidatul USB, Nicuşor Dan, a obţinut 29,7%, candidatul PNL, Cătălin Predoiu – 11,21%, iar candidatul PMP, Robert Turcescu – 6,6%

Aceste rezultate parţiale date publicităţii luni de BEC sunt obţinute după centralizarea proceselor-verbale din 182 de secţii din Bucureşti din cele 1.252, reprezentând un procent de 14,538%.

Pe locul al cincilea se află candidatul ALDE, Daniel Barbu, cu 3%.

De asemenea, pentru CGMB, potrivit rezultatelor parţiale, Alianţa PSD-UNPR a obţinut 39,81% din voturi, USB – 24,95%, iar PNL – 13,23%. Prezenţa la vot a fost de 32,8%.

Următoarele rezultate parţiale vor fi comunicate de BEC la ora 17.00.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.