Elvetianul Andy Brunner este tatal lui Brad Brunner, pustiul roman in varsta de 11 ani, campion al Elvetiei la carting. El insusi fost campion de motocros, Andy Brunner a testat, la inceputul acestei luni, Mercedes SLR McLaren 722 GT, in valoare de un milion de euro. Iar senzatiile traite le-a marturisit in exclusivitate pentru Libertatea.


‘Este o experienta fantastica! Nu doar sa rulezi cu peste 300 de kilometri la ora, ci sa intri in viraje cu o viteza de aproape 280 km/h. E adrenalina pura!’, ne-a spus Andy Brunner despre experienta pe care a trait-o, de curand, pe circuitul ‘Le Castellet’ din sudul Frantei, langa Nisa. Nascut in Elvetia, fostul campion de motocros al ‘Tarii Cantoanelor’ si participant la faimosul raliu Paris-Dakar s-a stabilit in Romania in urma cu 15 ani.


Intre timp, i s-a nascut si fiul, Brad, ce are deja in palmares, pana la varsta de 11 ani, titlurile de campion la carting al Romaniei, dar si al Elvetiei, la categoria lui de varsta. Binecunoscut in lumea sporturilor cu motor din Europa, Andy Brunner a avut privilegiul sa testeze, la invitatia firmei Mercedes si a celei britanice RML Group, care au dezvoltat impreuna acest proiect, cel mai scump Mercedes SLR construit vreodata, un Mercedes SLR McLaren 722 GT. Pretul unui asemenea automobil: un milion de euro. Au fost produse intr-o editie extrem de limitata, doar 21.


‘La primul viraj, am pus frana prea devreme si pot sa spun ca apasarea aerodinamica nu e vorba in vant. Pacat ca timpul a trecut rapid si mi s-a parut ca am fost chemat la stand prea devreme, desi trecusera mai bine de 30 de minute’, ne-a declarat Andy Brunner. ‘Senzatiile traite la volanul unei asemenea masini sunt unice si sunt amplificate de gandul ca numai o capota costa 300.000 de euro, iar o aripa, 150.000 de euro. Asa ca am transpirat un pic de emotie, recunosc’, a adaugat el.


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.