„În Germania e plin de voluntari. Plus că în această ţară, dacă nu vrei să faci armata, ţi se impune să practici voluntariatul timp de şase ani la diferite organizaţii stabilite de stat. Noi am desfiinţat armata, dar poate nu era cazul. Puteam forma echipe de voluntariat, în Franţa, spre exemplu, sunt plătiţi cu 11 euro/oră. În 2012, ne-am propus să organizăm două simpozioane pentru a vorbi şi cu alţi colegi care deja au implementat acest sistem în ţara lor”, a declarat Sorin Lucaciu, şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă pentru ŞtirileProTV.

Această preocupare vine după perioada grea de iarnă, când reprezentanţii ISU ar fi avut nevoie de oameni mai mulţi pentru a face faţă corespunzător situaţiilor de criză generate de zăpadă.
Din 2007, serviciul militar obligatoriu pe timp de pace s-a desfiinţat, după ce a intrat în vigoarea legea bazată pe voluntariat.

Citiţi şi: Clasa pregătitoare, obligatorie din septembrie. Ce vor învăţa copiii şi cum vor fi evaluaţi

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.