Una din vilele care incurca decolarea si aterizarea avioanelor pe Aeroportul Baneasa va fi demolata. Cel putin asa promite Costel Pandele, primarul comunei ilfovene Voluntari. Institutia pe care acesta o reprezinta a aprobat Planul Urbanistic Zonal (PUZ) pentru construirea casei care pune in pericol siguranta zborurilor pe timp de noapte.


La cateva zeci de metri in spatele vilei lui Gigi Becali, in comuna Pipera, se afla cele opt imobile ale sirianului Sijri Aimn, construite chiar langa sistemul de iluminare a pistei de pe Aeroportul International Aurel Vlaicu. ‘Pe timp de noapte sau pe o vreme rea nu se vede sistemul de balizaj sau de iluminare a pistei, din cauza uneia dintre case’, ne-a declarat Stefan Mladin, directorul Aeroportului Baneasa.


Vila va fi demolata

Ca sa nu contrazica zicala ‘ca la noi la nimeni’, cei care au construit vilele au imprejmuit cu un gard unul dintre stalpii de sustinere a sistemului de balizaj, unde au si postat mesajul ‘proprietate privata’. Nici nu incepuse bine lucrarea de modernizare a aeroportului si oamenii sirianului se apucasera de construirea ultimelor doua vile, una dintre ele fiind si cea mai aproape de balizaj. Potrivit primarului comunei Voluntari, Costel Pandele, imobilul cu pricina va fi demolat pana la deschiderea aeroportului, programata in jurul datei de 15 august.


Inchis pentru modernizare

Aeroportul International Baneasa ‘Aurel Vlaicu’ a fost inchis pe data de 10 mai, in vederea unor lucrari ample de modernizare. Au fost puse in derulare proiecte de reparatii capitale ale suprafetelor de miscare, in conformitate cu reglementarile internationale ale transportului aerian. Toate cursele avioanelor programate pentru Baneasa au fost preluate in aceasta preioada de Aeroportul Intrenational ‘Henri Coanda’.


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.