Instanţa urmează să judece solicitarea prin prisma noilor coduri, pentru că dosarul are primul termen de judecată la începutul lunii februarie. Astfel, avocaţii lui Năstase au introdus miercuri, la Tribunalul Bucureşti, o cerere de contopire a pedepselor primite de acesta în dosarele cunoscute ca „Trofeul Calităţii” şi „Zambaccian”.
Conform Mediafax, în aceste condiţii, fostul premier ar putea primi un spor de pedeapsă, după contopirea efectivă a pedepselor.
Dacă pedeapsa în urma contopirii va fi de patru ani (48 de luni), Năstase ar putea cere liberarea condiţionată după 16 luni. Pentru că a executat deja opt luni de închisoare din pedeapsa de doi ani în dosarul „Trofeul calităţii”, Năstase ar putea cere liberarea condiţionată după opt luni.
Citeşte şi : Avocatul lui Nastase: Amnistia si gratierea, o iertare a societatii – diferenta-cheie dintre cele doua Consiliul Superior al Magistraturii a decis. Declaraţiile lui Victor Ponta în cazul Năstase atacă independenţa justiţiei  

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.