In pofida gerurilor siberiene care fac ravagii zilele acestea in intreaga Rusie, scaldatul in copci, organizat cu prilejul sarbatorilor de Boboteaza (18-19 ianuarie, dupa calendarul iulian), n-a fost ocolit nici anul acesta, deoarece au fost suficiente persoane temerare care au in-trat aproape goale in apa rece ca gheata.


Ieri, numerosi moscoviti au facut baie intr-un lac inghetat din apropierea capitalei ruse, desi afara termometrele aratau -35 gr. C. “Ne vom scalda si la temperaturi de minus 60 de grade, la fel ca in Iakutia. Gerul nu e un obstacol pentru noi. Sezonul s-a deschis la sfarsitul lunii decembrie si planuim sa-l incheiem, ca in fiecare an, in luna martie”, a declarat unul din participantii la baie.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.