Bilantul intalnirilor la CM intre Italia si Germania e favorabil “macaronarilor”: doua succese si doua remize.


In ’62, la editia gazduita de Chile, a fost 0-0 pentru ca in ’70, in Mexic, istorica semifinala de pe Azteca sa se incheie dupa cele doua reprize de prelungiri cu 4-3 in favoarea echipei in care evoluau Gianni Rivera, Bonisegna sau Domenghini. Dupa opt ani, la Mondialul din Argentina, partida s-a incheiat la egalitate, 0-0, intr-un meci din grupe.


Au gasit similitudini cu titlul mondial din ’82


Ultimul precedent e insa cel mai important. Spania: 11 iulie 1982. “Azzurri” lui Enzo Bearzot cuceresc cel de-al treilea titlu mondial invingand “nationalmanschaft” in finala, cu  3-1, goluri Paolo Rossi (foto, golgheterul Mondialului), Tardelli (a carui bucurie dupa gol a devenit “icoana” competitiei) si Altobelli. Interesant e ca in 1980, cu doi ani inainte de ultimul succes italian la CM, in fotbalul din Cizma izbucnise un scandal de coruptie asemanator cu cel din acest an, denumit “Tottonero”, care a culminat cu retrogradarea in B a lui Lazio si AC Milan. Se va repeta si acum istoria?


11 iulie 1982, data la care Italia a castigat al treilea titlu mondial, dupa cele din 1934 si 1938. Nimeni nu spera la aceasta performanta. Presa italiana a dus o lupta la baioneta cu trupa de atunci a lui Enzo Bearzot. La final, ziaristii s-au recunoscut invinsi

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.