Alexandru Oproiu l-a văzut pe Nicolae Ceaușescu așa cum nu a reușit nimeni, vreodată. Ceaușescu a suferit, printre altele, de diverticuloză colonică din cauza căreia profesorul a fost nevoit să-i facă o colonoscopie.
„A făcut colonoscopie și a stat fără anestezie. S-a făcut consult și s-a hotărât să se facă această colonoscopie. L-am consultat la Spitalul Elias, iar conoloscopia a fost făcută acasă. Avea încredere în medicina românească, nu se ducea afară”, a spus medicul Alexandru Oproiu, potrivit România TV.
Intervenția s-a realizat la vila lui Ceaușescu din Primăverii, unde a fost adusă aparatura de la Fundeni. La intervenție a asistat doar profesorul Eugeniu Proca, ministrul Sănătății, în acea perioadă. Manevra avea riscuri foarte mari, în condițiile tehnologice din perioada respectivă, fiind posibilă perforația colonului.
 
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.