Decizia marchează sfârșitul celor 146 de ani în care accesul a fost gratuit la acest monument inclus în Patrimoniul UNESCO.

Potrivit oficialilor, prețul biletelor va varia între 12 și 15 euro. Măsura, justificată prin creșterea costurilor de întreținere și securitate, a generat dezbateri aprinse.

În replică, autoritățile bisericești din Germania spun că aceasta este singura soluție pentru a conserva acest simbol al orașului.

Criticii susțin că taxa ar putea reduce numărul vizitatorilor, având în vedere că această Catedrală din Köln atrage anual circa șase milioane de turiști și pelerini, echivalentul a 20.000 de persoane zilnic.

Ridicată în 1880, Catedrala din Köln este cea mai înaltă biserică cu două turnuri din lume și un reper cultural european de neprețuit.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.