Numărul noilor cazuri de COVID a scăzut semnificativ față de zilele trecute, însă pe lângă trendul descendent al pandemiei din ultima perioadă, bilanțul este aferent unei zile de weekend, când se efectuează mai puține teste.

Astfel, cele 1.096 de cazuri din ultimele 24 de ore au reieșit după efectuate a 5.468 de teste RT-PCR (2.801, în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.667, la cerere) și 10.057 de teste rapide antigenice. În total au fost făcute 15.525 de teste.

Numărul tuturor cazurilor confirmate pe teritoriul României, de la începutul pandemiei, a ajuns azi la 1.778.045.

Cele mai multe cazuri dintre cele raportate în ultimele 24 de ore au fost în București (169), Capitala fiind urmată de județele Constanța (88) și Cluj (72). Cele mai puține cazuri au fost în Tulcea (1), Gorj (2) și Harghita (3).

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33596162,19
2.Arad41091463,25
3.Argeș45769681,73
4.Bacău4084571,03
5.Bihor49680552,81
6.Bistrița-Năsăud1924050,87
7.Botoșani2247960,95
8.Brașov65796392,65
9.Brăila22488111,58
10.Buzău2392381,42
11.Caraș-Severin18698201,76
12.Călărași17643100,96
13.Cluj87260722,84
14.Constanța68430881,76
15.Covasna12850101,78
16.Dâmbovița36110291,64
17.Dolj44801250,96
18.Galați43729151,13
19.Giurgiu19538681,26
20.Gorj1512220,85
21.Harghita1386731,14
22.Hunedoara35510322,24
23.Ialomița19334111,51
24.Iași71081391,18
25.Ilfov74998472,28
26.Maramureș30903331,37
27.Mehedinți15679171,08
28.Mureș39250262,19
29.Neamț3080670,97
30.Olt2586071,18
31.Prahova62713341,49
32.Satu Mare20513241,05
33.Sălaj17643131,39
34.Sibiu42429382,47
35.Suceava3768390,59
36.Teleorman24784101,50
37.Timiș86355572,42
38.Tulcea1369711,23
39.Vaslui26634110,77
40.Vâlcea26404171,16
41.Vrancea1767560,90
42.Mun. București3020521691,95
43.Din străinătate**19341
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11153*
-116
TOTAL1.778.0451.096

Cât privește rata de infectare, un singur județ din țară a rămas în scenariul roșu, Arad, unde incidența este de 3,25 de cazuri la mia de locuitori. După Arad, cele mai mari rate de infectare se regăsesc în Cluj (2,84) și Bihor (2,81). Cele mai mici sunt în Suceava (0,59) și Vaslui (0,77).

Bilanț COVID: Aproape 1.100 de cazuri noi și 107 decese, anunțate azi

107 decese, anunțate azi

De ieri până azi, 92 de oameni bolnavi de COVID și-au pierdut viața, în bilanțul de azi fiind adăugate și alte 15 decese din perioade anterioare, neraportate la momentul respectiv. În total, au fost anunțate 107 decese, cu unul mai mult decât ieri.

Din totalul de 107 decese, 47 sunt ale unor bărbați și 60, ale unor femei.

4 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13, la categoria de vârstă 50-59 de ani, 32, la categoria de vârstă 60-69 de ani, 34, la categoria de vârstă 70-79 de ani și 24, la categoria de vârstă peste 80 de ani.

99 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 15 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Iași, Neamț, unul în luna septembrie 2021, 12, în octombrie 2021 și două în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 92 de decese.

Din totalul de 107 pacienți decedați, 92 erau nevaccinați și 15, vaccinați. Cei 15 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 13 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.569. Dintre acestea, 1.203 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.203 pacienți internați la ATI, 117 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 132 sunt minori, 122 fiind internați în secții și 10, la ATI.

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Hartă | Omicron a înroșit Europa. România, al 19-lea stat care confirmă noua tulpină

Medicul sud-african care a remarcat primul tulpina Omicron: Simptomele sunt „neobișnuite, dar moderate”

Încă o țară din sudul Africii adăugată de autoritățile române în zona roșie, din cauza Omicron

Urmărește-ne pe Google News
Bancul care îl scoate din sărite pe Putin. O vedetă din Rusia a îndrăznit să-l posteze pe net: „De ce nu reușește ....”
PARTENERI - GSP.RO
Bancul care îl scoate din sărite pe Putin. O vedetă din Rusia a îndrăznit să-l posteze pe net: „De ce nu reușește ....”
BOMBĂ! Rafila, anunț ȘOC despre românii cu 3 doze de vaccin! Toți trebuie să afle
Playtech.ro
BOMBĂ! Rafila, anunț ȘOC despre românii cu 3 doze de vaccin! Toți trebuie să afle
Petrecere sângeroasă într-o vilă din Bușteni. Fiul fostului lider al clanului Sportivilor și-a înjunghiat în cap prietenul și s-a făcut nevăzut
Observatornews.ro
Petrecere sângeroasă într-o vilă din Bușteni. Fiul fostului lider al clanului Sportivilor și-a înjunghiat în cap prietenul și s-a făcut nevăzut
Horoscop 27 ianuarie 2022. Peștii s-ar putea să se streseze singuri, într-un mod inutil și ciudat, prin pesimism exagerat
HOROSCOP
Horoscop 27 ianuarie 2022. Peștii s-ar putea să se streseze singuri, într-un mod inutil și ciudat, prin pesimism exagerat
O rachetă scăpată de sub control este în curs de coliziune cu Luna. Ce se poate întâmpla
Știrileprotv.ro
O rachetă scăpată de sub control este în curs de coliziune cu Luna. Ce se poate întâmpla
Surpriză. Vedeta prinsă pe un site de adulţi. Ce tarif avea. A fost imediat concediată
Telekomsport
Surpriză. Vedeta prinsă pe un site de adulţi. Ce tarif avea. A fost imediat concediată
Beneficiile unui abonament de sănătate pentru tine și familia ta
PUBLICITATE
Beneficiile unui abonament de sănătate pentru tine și familia ta