Numărul noilor cazuri de COVID a crescut ușor față de ziua precedentă, pe fondul mai multor teste efectuate, însă continuă trendul descendent al pandemiei din ultima perioadă, fiind sub nivelul ultimelor săptămâni.

Astfel, cele 1.622 de cazuri din ultimele 24 de ore au reieșit după efectuarea a 28.723 teste, dintre care 10.793 de teste PCR și 17.930 de teste rapide antigenice.

Numărul tuturor cazurilor confirmate pe teritoriul României, de la începutul pandemiei, a ajuns azi la 1.779.667.

Cele mai multe cazuri dintre cele raportate în ultimele 24 de ore au fost în București (145), Capitala fiind urmată de județele Timiș (117) și Arad (94). Cele mai puține cazuri au fost în Ialomița și Covasna (2).

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33620242,07
2.Arad41185943,13
3.Argeș45796271,66
4.Bacău40892470,98
5.Bihor49753732,60
6.Bistrița-Năsăud19256160,81
7.Botoșani22508290,93
8.Brașov65869732,50
9.Brăila22502141,36
10.Buzău23946231,30
11.Caraș-Severin18739411,69
12.Călărași17653100,99
13.Cluj87347872,66
14.Constanța68493631,68
15.Covasna1285221,73
16.Dâmbovița36138281,54
17.Dolj44817160,91
18.Galați43769401,07
19.Giurgiu19611731,21
20.Gorj1513190,78
21.Harghita13880131,05
22.Hunedoara35551412,16
23.Ialomița1933621,39
24.Iași71116351,12
25.Ilfov75025272,18
26.Maramureș30924211,32
27.Mehedinți1568781,02
28.Mureș39327772,10
29.Neamț30824180,87
30.Olt25884241,08
31.Prahova62750371,35
32.Satu Mare20533201,00
33.Sălaj17657141,22
34.Sibiu42478492,37
35.Suceava37714310,55
36.Teleorman24801171,45
37.Timiș864721172,27
38.Tulcea13710131,10
39.Vaslui26647130,75
40.Vâlcea26415111,06
41.Vrancea17686110,81
42.Mun. București3021971451,85
43.Din străinătate**19439
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11233*
80
TOTAL1.779.6671.622

Cât privește rata de infectare, un singur județ din țară a rămas în scenariul roșu, Arad, unde incidența este de 3,13 cazuri la mia de locuitori. După Arad, cele mai mari rate de infectare se regăsesc în Cluj (2,66) și Bihor (2,6). Cele mai mici sunt în Suceava (0,55) și Vaslui (0,75).

Bilanț COVID: peste 1.600 de cazuri și 147 de decese, inclusiv al unei tinere de 28 de ani, nevaccinată

147 decese, anunțate astăzi

De ieri până azi, 130 de oameni bolnavi de COVID și-au pierdut viața, în bilanțul de azi fiind adăugate și alte 17 decese din perioade anterioare, neraportate la momentul respectiv. În total, au fost anunțate 147 de decese, cu 40 mai mult decât ieri.

Dintre cele 147 decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, unul, la categoria de vârstă 30-39 de ani, 7, la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13, la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38, la categoria de vârstă 60-69 de ani, 46, la categoria de vârstă 70-79 de ani și 41, la categoria de vârstă peste 80 de ani.

Decesul de la categoria de vârstă 20-29 de ani este al unui pacient de sex feminin, din județul Bihor, în vârstă de 28 de ani, nevaccinat, fără comorbidități.

144 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 17 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Giurgiu, Mureș, Neamț, Timiș, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 130 de decese.

Din totalul de 147 pacienți decedați, 132 erau nevaccinați și 15, vaccinați. Cei 15 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

1.146 de pacienți, internați la ATI

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.172. Dintre acestea, 1.146 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.146 pacienți internați la ATI, 110 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 126 sunt minori, 118 fiind internați în secții și 8, la ATI.

Alte 33.627 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.175 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.516 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 57 de persoane.

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Rănile lăsate de valurile COVID printre cei din prima linie. Asistenta care în nouă luni și-a pierdut soțul, mama și sora

Hartă | Omicron a înroșit Europa. România, al 19-lea stat care confirmă noua tulpină

Libertatea a aflat câte persoane circulă gratuit în București cu mijloacele de transport ale STB, dar și cu metroul

Urmărește-ne pe Google News
Bancul care îl scoate din sărite pe Putin. O vedetă din Rusia a îndrăznit să-l posteze pe net: „De ce nu reușește ....”
PARTENERI - GSP.RO
Bancul care îl scoate din sărite pe Putin. O vedetă din Rusia a îndrăznit să-l posteze pe net: „De ce nu reușește ....”
BOMBĂ! Rafila, anunț ȘOC despre românii cu 3 doze de vaccin! Toți trebuie să afle
Playtech.ro
BOMBĂ! Rafila, anunț ȘOC despre românii cu 3 doze de vaccin! Toți trebuie să afle
Petrecere sângeroasă într-o vilă din Bușteni. Fiul fostului lider al clanului Sportivilor și-a înjunghiat în cap prietenul și s-a făcut nevăzut
Observatornews.ro
Petrecere sângeroasă într-o vilă din Bușteni. Fiul fostului lider al clanului Sportivilor și-a înjunghiat în cap prietenul și s-a făcut nevăzut
Horoscop 27 ianuarie 2022. Peștii s-ar putea să se streseze singuri, într-un mod inutil și ciudat, prin pesimism exagerat
HOROSCOP
Horoscop 27 ianuarie 2022. Peștii s-ar putea să se streseze singuri, într-un mod inutil și ciudat, prin pesimism exagerat
O rachetă scăpată de sub control este în curs de coliziune cu Luna. Ce se poate întâmpla
Știrileprotv.ro
O rachetă scăpată de sub control este în curs de coliziune cu Luna. Ce se poate întâmpla
Surpriză. Vedeta prinsă pe un site de adulţi. Ce tarif avea. A fost imediat concediată
Telekomsport
Surpriză. Vedeta prinsă pe un site de adulţi. Ce tarif avea. A fost imediat concediată
Beneficiile unui abonament de sănătate pentru tine și familia ta
PUBLICITATE
Beneficiile unui abonament de sănătate pentru tine și familia ta