Este vorba despre doi adulţi, două exemplare tinere şi un pui care au trăit acum 200.000 de ani, care au fost dezgropați lângă Swindon, împreună cu unelte folosite de oamenii de Neanderthal, care, cel mai probabil vânau aceste animale de 10 tone. Arheologii se așteaptă se găsească mai multe exemplare, deoarece doar o fracţiune din vastul sit, o carieră de pietriş, a fost excavată.

În situl de la Swindon au fost făcute numeroase descoperiri. De la giganţi din era glaciară, cum ar fi elanii – de două ori mai mari decât descendenţii lor astăzi, cu coarne de 10 picioare diametru – până la creaturi mici, în special gândacii de bălegar, care au evoluat împreună cu megafauna, şi melci de apă dulce, la fel precum cei găsiţi astăzi. Chiar şi seminţe, polen şi fosile de plante, inclusiv soiuri dispărute, au fost păstrate în acest sit.

Toate acestea vor oferi acum noi indicii despre modul în care strămoşii de Neanderthal au trăit în condiţiile dure ale erei glaciare din Marea Britanie, o perioadă a preistoriei despre care se cunosc puţine lucruri.

Descoperirile excepţionale vor fi explorate într-un documentar BBC One, „Attenborough and the Mammoth Graveyard”, care va fi difuzat pe 30 decembrie, în care Sir David Attenborough şi profesorul biolog evoluţionist Ben Garrod se alătură arheologilor de la DigVentures pentru a filma locul excavat.

Cercetătorii cred că rămăşiţele de mamut datează de aproximativ 220.000 de ani, când Marea Britanie era încă ocupată de neanderthalieni, în timpul unei perioade interglaciare mai calde, cunoscută sub numele de MIS7.

Scăderea temperaturilor i-a forţat pe neanderthalieni să se îndrepte către sud, iar acest loc era atunci o câmpie luxuriantă şi fertilă, unde erau atrase atât animalele, cât şi oamenii.

Primii mamuţi au venit din Africa în urmă cu aproximativ cinci milioane de ani. Această specie aparte, mamutul de stepă, a fost cea mai mare dintre ele şi a trăit în urmă cu aproximativ 1,8 milioane de ani până la aproximativ 200.000 de ani.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.