“Străinii vin aici, își întind taberele pe străzile noastre și cerșesc agresiv, cer taxe de protecție de la homeleșii noștri și ne fac să ne simțim în nesiguranță (…) Nu vom mai accepta acest lucru”, a declarat premierul danez Lars Lokke Rasmussen, în fața parlamentului de la Copenhaga.

Noile măsuri împotriva cerșitului agresiv includ dublarea pedepsei pentru prima încălcare a legii, aceasta urmând să fie de 14 zile de închisoare. De asemenea, poliția va primi atribuții sporite pentru extinderea zonelor unde nu sunt autorizate cerșitul și amplasarea de tabere.

În capitala Copenhaga se înregistrează tot mai multe plângeri ce privesc cerșitul agresiv și instalarea unor tabere ilegale și insalubre. Poliția a anunțat că numai anul acesta a evacuat în capitala daneză 25 de astfel de tabere ilegale. Propunerile care vor fi anunțate vineri ar urma să intre în vigoare prin lege începând din luna septembrie.

Danemarca nu este singura țară care se confruntă cu această problemă. Suedia, țara în care s-ar afla mii de cerșetori români, ar vrea să interzică acestă practică.

Citește și:

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.