„Vreau să fiu aproape de familia mea”, le-ar fi spus Boldea, cu lacrimi în ochi, magistraților.

În prezent, Mihail Boldea așteaptă decizia pe care urmează să o ia instanța supremă cu privire la confirmarea mandatului de arestare preventivă pentru 30 de zile emis pe numele acestuia.

Boldea, acuzat de fals, uz de fals şi înşelăciune

Deputatul gălățean Mihail Boldea nu a mai rezistat presiunii mediatice legate de fuga sa în Kenya şi s-a predat, duminică seară, la Consulatul României de la Nairobi, unde a solicitat asistenţă, având în vedere că ştia faptul că fusese emis un mandat internaţional de arestare pe numele său.
Politicianul a sosit în țară, astăzi, la ora 13.00,  și a fost luat de pe Aeroportul Henri Coandă de o dubă cu mascaţi, fiind dus la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, unde a fost audiat și i se vor întocmi formalităţile de încarcerare.
Boldea este acuzat de fals, uz de fals şi înşelăciune. Potrivit procurorilor, deputatul făcea parte dintr-o grupare de 22 de persoane, care a dat un tun imobiliar de aproape două milioane de euro în Galaţi.

Citește și:

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.