Poli Iasi a fost scoasa din Cupa Romaniei – Timisoreana de Poli Timisoara (2-1), soarta moldovenilor fiind pecetluita inca din momentul in care au acceptat sa joace pe terenul echipei de pe Bega.

Cum oaspetii nu pareau interesati de competitia a carei finala se va desfasura tot in Timisoara, “alb-violetii” au putut sa-si multumeasca cei aproximativ 10.000 de suporteri prezenti pe “Dan Paltinisanu” si sa le ofere o calificare in semifinalele competitiei dupa 15 ani. Chiar daca poarta oaspetilor a fost sub asalt continuu, scorul a fost deschis dupa 38 de minute de joc de Gigel Bucur. Avantajul a fost marit de acelasi jucator, cu 10 minute inainte de final, dupa ce a pus la pamant apararea moldovenilor. Impresia urata lasata de oaspeti a fost salvata de Sfarlea, care a inchis tabela la 2-1.

Poli Timisoara – Poli Iasi 2-1

Au marcat: G. Bucur (38, 80) / Sfarlea (90+3).

Poli Timisoara: M. Popa – I. Matei, Izvoranu, McKain, Emeghara (83 Latovlevic) – Abiodun (69 Ad. Cristea), Alexa, Caramarin (76 Plesan), Grigorie – Mansour, G. Bucur. Antrenor: Alin Artimon.

Poli Iasi: Branet – Buta, Onut, Bernard, Ad. Toma – Miclea, Mijin, Iurisniti (56 Tincu), Paruolo (56 Sfarlea)– Silvasan, Palimaru. Antrenor: Ionut Popa.

Au arbitrat: Vasile Bratu (Amara) – Dragos Iliescu (Craiova), Dorin Mudura (Oradea).


Horia Popa

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.