Autoritățile au descoperit că aceste firme erau racordate fictiv la rețeaua de distribuție, în realitate folosind o instalație improvizată cu care „furau” curent, potrivit Digi24.

Potrivit aceleiași surse, una dintre societățile comerciale este o clinică medicală din Galați.

Sursa: Monitorul de Galați

„În ambele cazuri s-a constatat faptul că racordarea la sistemul de distribuţie a energiei electrice a fost efectuată prin improvizarea unor instalaţii artizanale, întreaga cantitate de energie electrică consumată nefiind înregistrată”.

Prejudiciul cauzat în dauna societăţii de furnizare a energiei electrice Galaţi urmează să fie stabilit.

Autoritățile au întocmit două dosare penale pentru „executarea sau folosirea de instalaţii clandestine în scopul racordării directe la reţea sau pentru ocolirea echipamentelor de măsurare”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

pikpik 03.03.2023, 18:02

Påi dacå firmele nu-si permit så plåteascå curentul, atunci ce så mai zicem de bietele pers. fizice ce tråiesc din cativa bani?

Avatar comentarii

DanCraciunescu 27.11.2023, 10:57

Chiar e gluma aia cu "furi curent"...

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.