Inspectoratul de Jandarmi Constanța avea informații potrivit cărora mai mulți indivizi ar fi furat sistematic produse petroliere dintr-o conductă care traversează un câmp din localitatea Cuza Vodă. În noaptea de vineri spre sâmbătă, jandarmii au organizat o pândă.

Suspecții furau petrol cu ajutorul unui camion

Era ora 3 dimineața când un camion a pătruns pe câmp cu farurile stinse și s-a oprit în apropierea conductei cu produse petroliere. Apoi, trei oameni au coborât și au racordat un furtun la o instalație artizanală.

Camionul folosit la furt

Camionul folosit la furt

Au acționat minute-un șir, iar apoi au fost înconjurați de jandarmi. Indivizii au fost somați să se predea, dar au încercat să fugă. Așa că zece dintre militari au tras în aer mai multe focuri de avertisment. Ulterior, anchetatorii au descoperit că în camion, hoții aveau instalat un bazin improvizat în care stocau combustibilul pe care-l furau din rețeaua de transport la produselor petroliere.

Obiectele confiscate de jandarmi

Obiectele confiscate de jandarmi

Suspecții sunt trei bărbați, care au vârste cuprinse între 36 și 52 de ani. Doi dintre ei locuiesc în județul Ilfov, iar unul în județul Dâmbovița.

Indivizii prinși de jandarmi au fost predați, împreună cu obiectele găsite asupra loc, polițiștilor din Medgidia, care urmează să-i ancheteze.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.