Câteva mii de cărți de rugăciune, editate de fostul episcop, au fost scoase la vânzare în bisericile din județul Vaslui, iar o parte din încasări vor ajunge la cel care a târât Biserica într-un scandal sexual fără precedent, arată bzv.ro. Protopopul de Vaslui, Adrian Chirvasă, a convocat o ședință cu preoții din județ și le-a cerut acestora să scoată la vânzare cărțile de rugăciuni ale fostului episcop Corneliu Bârlădeanu, pe numele de mirean Corneliu Onilă. Acestea trebuiau să fie vândute anul trecut cu 80 de lei bucata, dar filmulețul indecent cu fostul episcop a dat calculele bisericii peste cap, așa că acum vor fi comercializate cu un preț minim, de 23 de lei. Fiecare preot are normă de vânzare de 20 de cărți editate de fostul episcop!

Șantaj cu filmulețul indecent

Episcopul Corneliu Onilă s-a retras, după apariția în vara anului trecut a unui film în ipostaze intime alături de preotul Ursac de la Deleni, pe atunci elev la seminarul teologic, și un alt coleg. Fostul episcop a făcut plângere la DNA acuzându-i de șantaj pe foștii săi parteneri, iar aceștia au fost arestați la domiciliu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.