Imagini cutremurătoare cu adulţi şi copii somalezi care se sting de foame sub ochii medicilor şi ai voluntarilor fac înconjurul lumii. Ajutoarele internaţionale sunt departe de a fi suficiente, iar somalezii se agaţă de voluntarii ONU din taberele de refugiaţi sperând să primească o lingură de mâncare.
“Ne uităm cum mor. Am porţionat hrana, dar nu e de ajuns. Unii se hrănesc cu o lingură de mâncare, dar cei mai mulţi doar privesc deznădăjduiţi la norocoşii de lângă ei”, a mărturisit, devastat, un medic.
Tot el a relatat povestea unei femei, care a traversat întreaga Somalie cu pruncul în braţe, sperând că va ajunge la taberele de refugiaţi unde să primească apă şi hrană.
Cu copilul de câţiva anişori, mai mult mort decât viu, femeia a implorat ajutor. Era sfârşită, dar a mai avut putere să-şi întindă fiul din braţe spre un medic, apoi s-a prăbuşit. Femeia şi-a revenit, dar pruncul ei, pentru care a bătut Somalia la picior, are şanse minime de supravieţuire.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.