Vestea trecerii în neființă lui Gabi Tudorin i-a luat prin suprindere pe actorii Teatrului „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea.

„A sunat ca un trăsnet”, a spus Adrian Roman, managerul Teatrului Anton Pann, pentru Monitorul de Vâlcea.

Apropiații spun că Gabi nu s-a plâns niciodată, deși, în ultimul timp, avea probleme de sănătate. A jucat chiar și după ce s-a pensionat. Ultimul rol l-a avut în spectacolul „Aproape” de John Cariani, în regia lui Cristi Juncu.

Marian Gabriel Tudorin s-a născut la 19 octombrie 1947 în comuna Drăghiceni, judeţul Olt. Gabi Tudorin, așa cum era cunoscut tuturor iubitorilor de teatru, s-a numărat printre artiștii îndrăgiți ai Teatrului „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea.

Gabriel Tudorin a murit. Actorul a interpretat zeci de roluri pe scenă

Absolvent al Universităţii Babeş Bolyai din Cluj Napoca, Facultatea de Teatru şi Televiziune, licenţiat în artele spectacolului, Gabi Tudorin a activat ca actor la Teatrul Anton Pann încă de la înfinţarea teatrului profesionist.

Pe scena Teatrului „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea a interpretat roluri memorabile, dând, cu mult valent, viață personajelor din drame sau din comedii. A jucat și în spectacole pentru copii, vocea lui inconfundabilă rămânând pe coloana sonoră a multor spectacole.

Gabriel Tudorin a lucrat înpreună cu regizori de renume, precum Silviu Purcărete și Dan Micu. Piesa „Decameronul 645”, pusă în scenă în 1993, i-a adus numeroase satisfacții. A jucat și în „Portugalia” de Egressy Zoltan, în regia Cristian Juncu, când, în 2008, a urcat și pe scena Festivalului Național de Teatru.

Rolul din „Conul Leonida Faţă cu Reacţiunea şi Politica Zilii” de I.L.Caragiale, regia Adrian Roman i-a adus premiul de excelenţă pentru întreaga activitate, premiu acordat de Forumul Cultural al Râmnicului.

„Am crezut că intru în categoria celor expiraţi, dar văd că nişte prieteni buni şi-au adus aminte de mine”, a spus Gabriel Tudorin.

De-a lungul anilor, i-a bucurat pe toţi iubitorii teatrului cu personajele interpretate într-un stil memorabil.

sursă foto: Monitorul de Vâlcea

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.