George Clooney a făcut primele declarații într-un interviu pentru revista GQ, în care a vorbit despre viitorul său film, „The Midnight Sky”, în care joacă rolul unui om de știință într-o lume postapocaliptică.

„Nu ne aflam în mijlocul unei pandemii când l-am filmat, dat existau totuși alte elemente, știți, toată ura și furia pe care o vedem în întreaga lume acum. Uitați-vă la (Jair) Bolsonaro, în Brazilia, sau la Orban, în Ungaria, sau uitați-vă în jur: multă ură și furie”, a spus Clooney.

Guvernul lui Viktor Orban a reacționat rapid, cu o critică la adresa actorului și un nou atac la adresa lui George Soros.

Într-o declarație citată de Reuters, un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe a caracterizat comentariul lui Clooney drept „prostesc”.

„George Clooney este un actor bun, așa că merită respect, dar nimeni nu ar trebui să îl trateze ca pe un oracol politic”, a declarat Tamas Menczer la televiziunea pro-guvernamentală HirTV.

„Are oameni care îi șoptesc la ureche”, a adăugat oficialul.

Subiectul a fost reluat de purtătorul de cuvânt al guvernului, Ors Farkas, care l-a acuzat pe Clooney că preia mesajul pro-migrație al miliardarului și filantropului George Soros, o țintă frecventă a Executivului de la Budapesta.

Clooney a respins acuzația, printr-o declarație dată publicității de agentul său.

„Mașina de propagandă a lui Orban minte pur și simplu”, a spus actorul, care a precizat că s-a întâlnit cu Soros o singură dată și că s-ar simți „rușinat” dacă nu ar vorbi în mod public împotriva autoritarismului.

Clooney a mai spus că a vizitat Ungaria la începutul anilor 2000 și că a simțit în acel moment că țara era un exemplu strălucit de succes democratic după căderea URSS.

„Aștept cu nerăbdare ziua în care Ungaria se va întoarce la ce a fost odată”, a mai spus actorul american.

Guvernul de la Budapesta se află într-o lungă dispută cu Uniunea Europeană, fiind criticat pentru derapajele antidemocratice. În prezent, Ungaria și Polonia încearcă să blocheze adoptarea bugetului UE și a planului financiar de revitalizare a economiei, fiind nemulțumite de dorința majorității statelor membre de a condiționa fondurile comunitare de respectarea statului de drept.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.