Ministrul a trecut în CV o universitate, Athenaeum, care a transmis că nu l-a avut niciodată student, iar Ionuț Moșteanu a recunoscut public eroarea.

„Dacă tot e fictiv CV-ul, țintește sus, nu te mulțumi cu Universitatea Athenaeum. Pune Harvard, Stanford sau MIT, instituții serioase, pentru care merită să minți. E fantezia ta, poți să scrii orice”, a scris un utilizator. „Plus că nici nu mergea nimeni la Harvard sa întrebe de el”, a completat cineva.

Un internaut a transmis: „Cu adevărat rușinos mi se pare să treci Universitatea Athenaeum în CV. Rector dacă eram acolo, aș fi ținut secret și față de familie. Spuneam că cerșesc la metrou la Apărătorii Patriei”. „De aici și celebra „Dați un leu pentru Athenaeum!””, s-a scris în comentarii.

Pe internet se dezvăluie și „cum era cu Bioterra”. „Când eram la Facultatea de Drept București (aia de la stat), colegii mei care făceau a doua facultate și nu treceau examenele se mutau la Bioterra, că era mai simplu să termine. Ba mai făceau și 2 ani în 1”, a transmis o utlizatoare.

„Mă gândeam și eu să îmi refac CV-ul, că mă gândesc să îmi schimb locul de muncă, și să mă iau după modelul cuiva de pe net. Și să păstrez Oxford sau Harvard. Nu cred că aș păstra vreodată, chiar și în grabă, studii făcute la Universitatea Athenaeum!”, a notat altcineva.

La comentarii se notează: „Nouă ne era că n-are studii militare, când colo el n-avea deloc… Academic singles, varianta USR!”.

„Peste ani, cărțile de istorie ale viitorului vor consemna: Prima atestare documentară a Universității Athenaeum apare în CV-ul falsificat al unui ministru al Apărării. Până atunci, chiar nu mai auzise nimeni de ea”, este concluzia trasă, în glumă, de un internaut.

Reacțiile vin după ce Libertatea a dezvăluit că ministrul USR al Apărării, Ionuț Moșteanu, și-a falsificat primul CV oficial, în sensul că a trecut că urmat cursurile unei universități la care nu a fost niciodată student, este vorba despre Athenaeum, iar instituția a confirmat acest lucru.

Apoi, Moșteanu a recunoscut că CV-ul aflat pe site-ul companiei TAROM conținea „o greșeală” și și-a publicat pe Facebook diploma obținută în 2015, dar la Bioterra.

În urma acestor dezvăluiri, PSD și AUR au cerut demisia lui Ionuț Moșteanu din funcția de ministru al Apărării.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

Pensionarturenoapte 28.11.2025, 11:39

Mosteanu este un impostor ca toți USR-istii. Ar trebui sa iasă in strada toți studenții de la facultățile de stat si absolvenții care știu cât de greu este sa faci o facultate serioasa. Cu Biotera, Mosteanu dacă nu întra in USR, lucra si azi la sala de biliard sau la o sala de jocuri de noroc. Nu a avut bunul simt sa își actualizare cv- ul. Are stofa de bișnițar, vorbește obscen, este un golan. Orice prost știe ca dacă nu ai diploma de licență sau disertație este ca si când nu ai studii superioare, ai urmat cursurile facultății degeaba. Nu treci in cv ceva ce nu ai absolvit ca nu contează. Cum ar fi ca un profesor sa fie angajat fără diploma de licență? USR- ul mai astfel de oameni care mint cu nerușinare si pe urma se scuza ca nu au dat importanta. Păcat ca își bat joc in felul asta de cei tineri care si-au pus speranțe in ei si chiar i-au crezut ca sunt altfel. Asa au început si comunistii

Avatar comentarii

Pensionarturenoapte 28.11.2025, 12:43

Ce ati facut, ba nene? Radeati de Vanghelie, Dancila si Ciolacu si ați ajuns ca ei? Ăștia doi măcar sunt normali, nu se dau intelectuali. Dancila a terminat o facultate la stat la timp nu ca Mosteanu si Dogioiu. Dar voi ce exemplu mai dați copiilor? Lasă mă, numai invata atâta, ca tot ministru ajungi si de la facultatea X si O. Una e sa vrei sa ai o diploma pentru tine sa o pui in rama si alta e sa ai simțul măsurii si sa nu vrei sa te întinzi mai mult când știi foarte bine ca la particulara dacă plăteai taxa terminai si facultatea fără sa înveți. Trebuia sa știi sa copiezi.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.