ANPC a aplicat amenzi de peste 19.000 de euro

În urma neregulilor constatate, s-a propus închiderea temporară a unităţilor şi s-au aplicat amenzi în valoare de 97.000 de lei, conform unui comunicat al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC).

Controlul a fost declanşat în urma unor sesizări privind posibile cazuri de toxiinfecţie alimentară. Copiii afectaţi au fost transportaţi la unităţi medicale pentru investigaţii şi tratament.

Nereguli grave la Grădiniţa „The Nursery”

La Grădiniţa „The Nursery”, administrată de SC Aanamaria Tătaru Nursery, s-au aplicat cinci sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 40.000 de lei. S-a decis oprirea temporară a prestării de servicii şi s-a propus închiderea unităţii pentru până la 6 luni.

Printre neregulile constatate se numără:

  • Sala de mese amplasată necorespunzător la subsol
  • Lipsa frigiderului pentru păstrarea probelor alimentare
  • Depozitare necontrolată a produselor alimentare şi materialelor de curăţenie
  • Condiţii inadecvate de odihnă pentru copii
  • Lipsa autorizării ISU şi a cabinetului medical

Conform sursei citate, inspectorii au mai constatat lipsa meniului conform cu Ordinul ANPC nr. 201/2022 şi existenţa unui ansamblu de joacă neavizat.

Controlul ANPC vine în urma unui incident petrecut marți, când 12 copii și educatoarea lor au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecție alimentară.

Părinții rămân solidari cu personalul didactic

Un reprezentant al părinților ai căror copii sunt înscriși în unitatea de educație preșcolară a transmis pentru Libertatea că aceștia rămân solidari și își exprima toată susținerea pentru echipa de educatoare.

„Considerăm că nefericitul incident din data de 24 iunie nu a fost din cauza personalului grădiniței și ne dorim ca activitatea acesteia să se reia cât mai repede. Copiii se simt minunat la grădiniță și speră că se vor putea reîntâlni în grupele lor, cu doamnele pe care le iubesc atât de mult!”, a transmis unul dintre părinți către Libertatea.

Probleme majore detectate de ANPC la unitatea de catering

La Team Gastro Boutique SRL, care asigura mesele copiilor, s-au aplicat şase sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 57.000 de lei. S-a decis oprirea temporară a prestării de servicii şi s-a propus închiderea unităţii pentru până la 6 luni.

Neregulile constatate includ:

  • Utilizarea de ustensile neprofesionale pentru igienizare
  • Ulei de gătit alterat
  • Deşeuri colectate necorespunzător
  • Produse fără etichete de identificare
  • Echipamente neigienizate
  • Transport de alimente cu vehicul neautorizat

S-a dispus oprirea definitivă de la consum a 45 kg de materie primă, în valoare de aproximativ 5.000 de lei.

Reacţia ANPC

Preşedintele ANPC s-a deplasat la Spitalul Clinic de Copii „Dr. Victor Gomoiu” pentru a verifica starea copiilor afectaţi. Aceştia prezentau deshidratare moderată, iar cadrele medicale au recoltat probe de laborator.

„Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor atrage atenţia că nerespectarea normelor de igienă, siguranţă alimentară şi protecţie a copiilor constituie abateri administrative grave. Aceste abateri pot pune în pericol sănătatea celor mici şi sunt sancţionate cu maximă severitate”, se arată în comunicatul ANPC.

„Siguranţa copiilor şi protejarea sănătăţii publice rămân priorităţi esenţiale pentru ANPC”, subliniază comunicatul citat de Agerpres.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.