„Echipa pirotehnică a ISU Giurgiu a intervenit astăzi în municipiul Giurgiu pentru asanarea unui teren de muniţie rămasă neexplodată după ce un cetăţean a descoperit în timpul unor lucrări agricole o grenadă de mână defensivă”, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Giurgiu, Monalisa Frîncu, citată de Agerpres.

Echipa pirotehnică a ridicat grenada în vederea distrugerii şi a făcut verificări în zonă pentru a nu mai exista şi altă muniţie rămasă neexplodată.

ISU Giurgiu transmite giurgiuvenilor recomandarea ca atunci când găsesc astfel de obiecte să anunţe la 112, să nu atingă muniţia, să nu o introducă în clădiri şi să nu o ducă la fier vechi.

În luna februarie, o grenadă a fost găsită îngropată lângă un sediu al poliției, în Sălaj! Oamenii legii au trecut zilnic pe lângă pericol, dar habar n-au avut.

FOTO – Arhivă

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații