Guvernul a promis să modifice legislaţia pentru a permite regiilor de transport să majoreze preţurile peste rata inflaţiei, pentru a acoperi cheltuielile, iar noua lege cere şi înfiinţarea unei autorităţi care să supravegheze cele două regii de transport public, scrie Mediafax.

„Vom promova o legislaţie care să stabilească o nouă autoritate metropolitană de tranzit, care va supraveghea Metrorex, împreună cu RATB. Legea va permite ajustări mai mari de tarife, dincolo de indexarea cu rata inflaţiei, în acord cu planul strategic de acoperire a cheltuielilor curente prin venituri şi a cheltuielilor de capital prin subvenţii”, scrie într-o scrisoare deschisă trimisă de către Guvern.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.