În anul 2010, cheltuielile pentru protecţia mediului la nivel naţional  au fost de aproximativ 15,5 miliarde lei reprezentând 3,0% din PIB. Suma a crescut faţă de anul 2009 când autorităţile au investit doar 2,4% din Produsul Intern Brut. Creşterea însă, a fost dictată de prevederile legilor europene. Forurile internaţionale presează autorităţile române să se preocupe intens de managementul deşeurilor şi a poluării şi ne cer să investim sume din ce în ce mai mari în utilaje şi sisteme de depozitare a deşeurilor.

Jumătate din totalul cheltuielilor pentru protecţia mediului(8 milioane de lei) a fost investit în gestionarea deşeurilor menajere. Acest domeniu este îndeaproape urmat de sumele alocate pentru protecţia apei (2,5 milioane de lei) şi de industria prelucrătoare, una dintre cele mai poluante industrii din ţară(2,2 milioane de lei). Cele mai puţin nocive pentru mediu sunt companiile de exploatare forestieră care au cheltuit doar 37.000 de lei pentru a proteja mediul.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.