4047-158054-miting.jpg

În urmă cu două zile, premierul Emil Boc declara că salariile actuale nu scad, iar Guvernul nu a inclus în viitoarea Lege unică de salarizare o decizie de micşorare cu 40% a lefurilor. El a fost însă contrazis, indirect, atât de ministrul muncii, Marian Sârbu, cât şi de secretarul de stat în ministerul de resort, Valentin Mocanu, prin anunţarea deciziei de reducere a salariilor bugetarilor.

De cealaltă parte, sindicatele ameninţă cu ieşirea în stradă. “Cu siguranţă vom ieşi în stradă şi ne vom apăra drepturile. Ne-am exprimat nemulţumirea faţă de reducerea cu 40% a grilei de salarizare. Sperăm să se ţină cont de punctul de vedere al sindicatelor”, a spus preşedintele Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Administraţia Publică, Romel Neagu.

Mai mult, şi profesorii au ameninţat cu intrarea în grevă dacă lefurile scad. “Dacă ministrul muncii şi premierul, care au semnat acordul, nu şi-l mai asumă, noi redeschidem conflictul de muncă amânat în aprilie”, a declarat secretarul general al Federaţiei Educaţiei Naţionale, Constantin Ciosu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.