Dacă nu știai, și țânțarii au… țânțarii lor. E vorba despre niște insecte zburătoare, minuscule, care sug sângele țânțarilor la fel cum țânțarii sug sângele nostru și al animalelor.
Despre existența lor se știa deja, dar până recent, aceste insecte nu fuseseră surprinse în timp ce se înfruptă din victimele lor. Acum, cu ajutorul tehnologiei, chinezii au rueșit să filmeze o astfel de lighioană care suge sângele unui țânțar, în timp ce acesta sugea sângele unei vaci.
Mai mult, se pare că aceste mici zburătoare nu atacă orice fel de țânțar, ci au grijă ca victimele lor să fie pline de sânge.
Vedeți filmulețul de mai jos pentru a înțelege cine suge sângele cui.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.