3791-100244-cacacioasa.jpg
Lacul Căcă­cioasa se află la mar­­ginea mu­ni­ci­piului Râmnicu Vâlcea. „Numele bălţii vine de la faptul că, până acum vreo 20 de ani, în acest loc se deversau dejecţiile provenite din oraş. Deşi acum nu se mai întâmplă aşa, numele i-a rămas acelaşi. Ar fi bine să se schimbe, pentru că nu dă frumos, mai ales când este asociat cu oraşul”, poves­­teşte pes­ca­rul Vasile Bălţa­tu, în vârstă 70 de ani.

3791-100246-madulari.jpgAtestarea documentară a localităţii Mădulari datează din 1501. Legenda spune că numele localităţii vine de la nişte fosile vechi de sute de mii de ani, găsite pe aceste meleaguri, cărora oamenii le-au spus „mădulare”.

3791-100249-maciuca.jpg
„Am auzit că se fac glume pe seama măciucenilor şi nu cred că e frumos. Numele a fost dat comunei de strămoşii noştri în urmă cu sute de ani, şi nu se cade. Ştiu că, pe vremuri, în aceste locuri trăia un mare boier numit Măciuceanu şi de acolo vine numele loca­lităţii”, spune Con­sta­n­tin Nemoianu (77 de ani).

3791-100250-usurei.jpg
Şi alte localităţi vâlcene au nume stranii
♦ Cracii Doamnei
♦ Mănăstirea Pătrunsa
♦ Satul Păscoaia
♦ Satul Cucoii
♦ Dealul Bucii
♦ Lungeşti
♦ Muereasca
♦ Milcoiu

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.