Pericolul propagării incendiului izbucnit pe câmp la gospodăriile din zonă a fost îndepărtat, după ce pompierii s-au luptat mai multe ore cu flăcările.

„Nu au fost persoane sau animale surprinse de incendiu. Au ars circa 60 de hectare de vegetație uscată și lăstăriș”, a transmis ISU Vâlcea.

Focul s-a propagat rapid din comuna Oteșani către localitatea Foleștii de Jos, comuna Tomșani, din cauza vântului și a vegetației uscate.

Potrivit pompierilor, focul a fost pus de o persoană, iar poliția a demarat o anchetă pentru a stabili cauza exactă a producerii incendiului.

FOTO: ISU Vâlcea

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (8)
Avatar comentarii

Stefania2 01.02.2024, 14:50

Doamne ferește bine ca au ajuns pompierii la timp sa nu se extindă și printre gospodarii

Avatar comentarii

mica 01.02.2024, 14:54

Au dat foc agricultorii să se curețe terenul.

Avatar comentarii

Luna2023 01.02.2024, 15:50

Bine ca nu au fost victime..

Vezi toate comentariile (8)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.