Incidentul s-a petrecut în urmă cu doi ani, însă paraşutistul Anders Helstrup nu a observat meteoritul în timpul saltului, ci mult mai târziu, când a studiat cu atenţie înregistrările făcute de cele două camere montate pe casca sa.
„Incidentul a fost investigat şi ţinut secret timp de doi ani, în speranţa că vom găsi meteoritul”, a confirmat astrofizicianul norvegian Pål Brekke.
Având în vedere că cercetările nu au avut niciun rezultat, oamenii de ştiinţă norvegienii au făcut public filmuleţul lui  Helstrup, în speranţa că vor atrage mai mulţi voluntari pentru căutarea meteoritului.
Oamenii de ştiinţă norvegieni bănuiesc că piatra filmată de Helstrup era un meteorit desprins dintr-un corp ceresc mai mare care, probabil, a explodat la intrarea în atmosferă, deasupra zonei respective.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.