Accidentul s-a produs la o fabrică de prelucrare a maselor plastice de pe strada „8 Martie” din Târgu Mureş, iar poliţia a deschis o anchetă în acest.
„Am fost solicitaţi în jurul orei 22.00 în privinţa unui accident de muncă, în urma căruia o persoană a decedat. E vorba de o societate comercială care funcţionează pe strada 8 Martie din Târgu Mureş. Victima, un tânăr de 22 de ani, în timp ce realiza lucrări de deblocare a unei instalaţii de tocat mase plastice, a fost trasă în interior, suferind multiple traumatisme şi decedând”, a declarat Livia Popa.
Şeful SMURD Mureş, medicul Cristian Boeriu, a declarat că un echipaj al serviciului a fost solicitat la faţa locului, dar nu a mai putut face nimic. „Tânărul a murit pe loc, cu siguranţă, malaxat”, a spus Boeriu.
Potrivit şefului Poliţiei Municipale din Târgu Mureş, Ioan Damaschin, în prezent, se desfăşoară cercetări în acest caz pentru ucidere din culpă, pentru căt accidentul s-a produs din cauza acţionării accidentale a butonului de pornire a instalaţiei de către şeful de tură.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.