Relatarea livetext Libertatea a războiului din Ucraina s-a mutat aici: LIVETEXT Război în Ucraina, ziua 690.
Doi răniți, în urma unui atac ucrainean cu drone, anunță guvernatorul din regiunea Belgorod
Ucrainenii au atacat cu drone-kamikaze satul Mokraia Orlovka, districtul Graivoronski, doi civili au fost răniți, a declarat Guvernatorul regiunii Belgorod, Viacheslav Gladkov, citat de Kommersant.
Statul Major ucrainean: Rușii folosesc din ce în ce mai mult muniții chimice în Ucraina
Forțele de apărare au înregistrat 626 de cazuri de utilizare de către Rusia a muniției cu substanțe chimice otrăvitoare, 51 de cazuri numai în ianuarie, transmite Ukrainska Pravda, care citează Statu Major ucrainean.
Statul Major a precizat că, cel mai adesea, inamicul folosește grenade, precum K-51, RGR, care sunt aruncate din UAV-uri. Cu toate acestea, sunt folosite și dispozitive explozive improvizate echipate cu substanțe iritante. Se efectuează și bombardarea artileriei cu obuze care conțin substanțe periculoase din punct de vedere chimic.
23 de case și blocuri și 4 magazine, avariate după atacul rusesc cu rachete de le Cernihiv, biserică distrusă în regiunea Herson
Ca urmare a căderii fragmentelor unei rachete rusești, la Cernihiv au fost avariate 23 de case li blocuri și 4 magazine, a informat Serviciul ucrainean de Stat de Urgență, care menționează că nu sunt victime.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_4cdb2eaa8f31132ad12fdafd598204de.jpg)
Explozii au avut loc în orașul Herson, a relatat, pe canalul de Telegram, Roman Mrociko, șeful administrației orașului desemnat de autoritățile ucrainene.
De asemenea, Biserica Marelui Mucenic Dimitrie, din statul Stanislav, regiunea Herson, a fost avariată, scrie Obozrevatel.
Ucrainenii spun că rachetele rusești sunt de „calitate inferioară”: „20 au căzut pe câmp sau au explodat în aer”
În timpul atacului asupra Ucrainei de azi, nu toate rachetele rusești și-au atins ținta, a precizat Iuri Ignat, purtătorul de cuvânt al Forțelor Aeriene ucrainene.
„Țintele aeriene inamice sunt de calitate inferioară și nu zboară. Peste 20 de obiecte aeriene nu și-au atins obiectivele: fie au căzut în câmp, fie au explodat în aer, fie au fost afectate de mijloacele radio-electronice ale Forțelor de Apărare ucrainene”, a declarat oficialul, citat de TSN.
În plus, spune Ignat, apărarea aeriană a doborât 8 rachete trase de ruși.
Kuleba a discutat cu omologul său francez despre furnizarea de sisteme de apărare aeriană, rachete și drone
În timpul vizitei lui Stéphane Sejournet la Kiev din 13 ianuarie, miniștrii de externe ai Ucrainei și Franței au purtat negocieri bilaterale privind asistența și cooperarea în apărare, precum și aderarea Ucrainei la UE și NATO și aducerea Federației Ruse în fața justiției, scrie Ukrainska Pravda.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_418d286054e0fa1c6c55c23a85eb33f6.jpg)
Potrivit lui Dmitro Kuleba, părțile au discutat „aprovizionarea ulterioară cu sisteme și rachete pentru protejarea cerului ucrainean, precum și furnizarea de drone către Ucraina”.
Parisul și Kievul au abordat, de asemenea, cooperarea bilaterală în domeniul apărării.
„Astăzi am convenit că vom lucra pentru a crea cele mai favorabile condiții pentru companiile noastre de apărare, în primul rând în sfera juridică, astfel încât condițiile juridice și financiare de interacțiune între ele să fie cât mai favorabile, iar acestea să poată produce cât mai multe arme. posibil”, a adăugat Kuleba.
„Am convenit că Franța va sprijini nu doar integrarea Ucrainei în UE, ci și respectarea unor termene specifice pe acest drum”, a subliniat ministrul de la Kiev.
Printre alte subiecte de comunicare între Kuleba și Sejourne s-au numărat problema bunurilor rusești înghețate și crearea unui tribunal special pentru crima de agresiune rusă.
Imagini de la Dnipro, oraș atac cu rachete în această dimineață
Ruși au lovit Dnipro în dimineața zilei de 13 ianuarie, într-un atac masiv cu rachete, informează administrația militară regională, preluată de Ukrainska Pravda. În ciuda distrugerilor, nu au fost raportate victime.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_83401f754aebe7dc5f78715607d1d8ff.jpg)
„Forțele Armate Ruse au efectuat o lovitură de grup cu arme de înaltă precizie asupra obiectelor complexului militar-industrial al Ucrainei“, a replicat Ministerul rus al Apărării, preluat de Kommersant.
General ucrainean: Rușii și-au concentrat atacurile asupra regiunii Donețk
Generalul Oleksandr Tarnavski, comandantul grupului operațional-strategic de trupe „Tavria”, a declarat, sâmbătă, că rușii și-au îndreptat majoritatea atacurilor de vineri asupra regiunii Donețk.
„Ieri (n.r. – vineri), invadatorii și-au concentrat eforturile asupra regiunii Donețk. În ultima zi, au avut loc 59 de confruntări militare și 42 de atacuri aeriene”, a menționat Oleksandr Tarnavski.
De asemenea, în această regiune, armata rusă a tras 879 de lovituri de artilerie și a crescut semnificativ utilizarea dronelor militare.
Potrivit oficialului militar ucrainean, pierderile totale ale rușilor din ultima zi în regiunea Donețk au fost de 338 de oameni și 80 de unități de tehnică militară.
Pierderile suferite de armata rusă în Ucraina, potrivit Kievului
Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a transmis, sâmbătă, într-un mesaj pe Facebook, că rușii au pierdut în lupte aproximativ 369.160 de militari de la invazia pe scară largă, din 24 februarie.
Numărul militarilor ruși uciși în luptele din Ucraina este cu 700 mai mare față de ziua precedentă, potrivit bilanțului comunicat de armata ucraineană.
De asemenea, potrivit ucrainenilor, armata rusă a pierdut 6.065 de tancuri, 11.269 de blindate, 8.728 de sisteme de artilerie, 329 de avioane, 324 de elicoptere și 6.848 de drone.
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2024/01/1705124943-420-819x1024.jpg)
Ucraina, atacată de 40 de rachete și drone rusești
Potrivit forţelor aeriene ucrainene, Rusia a lansat 37 de rachete şi trei drone. Opt rachete au fost doborâte, se arată într-o declaraţie pe reţelele de socializare, informează Reuters.
Majoritatea tipurilor de rachete folosite peste noapte au fost balistice extrem de rapide, au spus forţele aeriene. Acestea sunt mult mai greu de doborât.
”Trebuie remarcat că peste 20 dintre toate (armele) enumerate, care nu au fost incluse în numărul celor doborâte, nu şi-au atins ţinta ca urmare a contramăsurilor active prin război electronic”, se arată în comunicat. Nu au existat detalii cu privire la ţintele atacului.
Apărarea antiaeriană a doborât rachete ruseşti în cel puţin cinci regiuni din Ucraina, potrivit oficialilor locali din acele provincii.
Oraş Dnipro, din sud-estul ţării, a fost lovit, a spus guvernatorul local, tot fără a oferi detalii despre ceea ce a fost lovit.
Poliţia din regiunea de nord a Cernihivului a postat o fotografie a unui crater mare realizat de o rachetă doborâtă.
„Ca urmare a faptului că au fost lovite de resturile unei rachete inamice, mai multe case private şi clădiri nerezidenţiale au fost avariate, o clădire a fost practic distrusă”, a scris poliţia.
Explozie puternică la Berdiansk
Șefa administrației militare din Berdiansk, Viktoria Galițina, a anunțat că în oraș s-a auzit, sâmbătă dimineață, o puternică explozie, relatează Ukrinform.
„A fost o explozie în Berdiansk! Locuitorii au raportat un zgomot puternic aproximativ în zona centrală a orașului”, a scris Viktoria Galițina.
Presa locală a relatat că explozia a fost auzită în zona unde se află biroul comandantului forțelor ruse de ocupației.
89 de confruntări pe front în ultima zi
Statului Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a transmis, sâmbătă, într-un comunicat, că, în ultima zi, au avut loc 89 de ciocniri de luptă.
Inamicul a atacat cel mai activ în direcția Mariinka, unde ucrainenii anunță că au respins 26 de asalturi.
„În total, inamicul a efectuat 7 lovituri cu rachete și 65 de lovituri aeriene. De asemenea, a efectuat 44 de atacuri cu sistemele de rachete asupra pozițiilor trupelor noastre și zonelor populate. Regiunile Harkov, Luhansk și Donețk au fost ținta atacurilor aeriene. Cel puțin 110 localități din regiunile Cernihiv, Sumî, Harkov, Luhansk, Donețk, Zaporojie, Dnipropetrovsk, Herson și Mykolaiv au fost sub focul artileriei”, se arată în comunicat.
Mai multe rachete, lansate asupra Ucrainei din zona Mării Caspice
Forțele Aeriene ucrainene au anunțat, sâmbătă dimineață, că mai multe rachete au fost lansate din Marea Roșie de pe avioane de luptă rusești, informează Ukrainska Pravda.
„Pericol de rachete în zonele în care a fost declarată alarma! Lansări de rachete de croazieră de la aeronavele Tu-95MS. (din Marea Caspică). Stați la adăpost!”, se arată în comunicatul forțelor aeriene ucrainene.
Potrivit Forțelor Aeriene, rachetele de tip X-101/555/55 au fost lansate de la șase Tu-95MS și au pătruns în spațiul aerian al Ucraineni la scurt timp după aceea.
Ulterior, armata ucraineană a anunțat că un avion Mig-31K a lansat mai multe rachete aero-balstice „Kinjal”.
Amenințarea de atac cu rachete s-a extins, treptat, în toată Ucraina.
Comisia Europeană aprobă ajutoare de stat de 126 de milioane euro pentru porturile din România afectate de război
Comisia Europeană a aprobat joi crearea unui fond de 126 de milioane de euro (138 de milioane de dolari) care să contribuie la consolidarea infrastructurii portuare românești, afectată de creşterea fluxurilor exporturilor ucrainene, scrie The Kyiv Independent.
România joacă un rol crucial în exporturile ucrainene pe fondul amenințărilor Rusiei la adresa transportului maritim din Marea Neagră, pe teritoriul țării noastre fiind expediată aproape 60% din producția ucraineană. Oficialii români și ucraineni au depus eforturi pentru a extinde capacitatea infrastructurii de transport maritim a României pe Dunăre și pe Marea Neagră.
Mai multe detalii: Comisia Europeană a aprobat un fond de 126 de milioane de euro pentru sprijinirea porturilor românești de la Dunăre afectate de război
Zelenski, despre acordul de securitate încheiat cu Marea Britanie: Această zi a intrat în istoria țării
În discursul său video de vineri seară, adresat națiunii, președintele Volodimir Zelenski a spus că Ucraina va colabora și cu alți parteneri internaționali pe baza acordului de securitate încheiat cu Marea Britanie, scrie Ukrainska Pravda.
„Această zi a intrat deja în istoria statului nostru: astăzi, avem un acord cu Marea Britanie, un acord de securitate la care lucrăm de mult timp. Este primul acord bilateral care pune în aplicare înțelegerea de bază a G7 privind angajamentele de securitate pentru Ucraina, pentru apărarea noastră, pentru creșterea securității noastre… Mulțumesc Marii Britanii și, personal, prim-ministrului Sunak, pentru că ați fost primii” care au semnat acordul, a declarat Zelenski.
Liderul ucrainean a precizat că sprijinul financiar oferit Ucrainei prin intermediul acestui acord va acoperi diferite aspecte ale apărării statului timp de 10 ani.
„Am asigurat sprijinul financiar pentru acest an – 2,5 miliarde de lire sterline. Și, în general, pe parcursul perioadei de zece ani a acordului, va exista o sumă substanțială de sprijin în fiecare an. Aceasta include armament. Și sprijin pentru sectorul nostru de apărare, pentru serviciile noastre de informații. Sancțiuni împotriva Rusiei. Măsuri asupra activelor rusești. Protecția împotriva atacurilor cibernetice rusești – tot ceea ce ține de tehnologiile moderne”, a adăugat Zelenski.
Zelenski a mai spus că, pe baza acestui acord cu Marea Britanie, Ucraina va lucra cu alți parteneri internaționali pentru a încheia acorduri bilaterale.

Daniel_DNL • 14.01.2024, 13:05
Peste 20 din cate ??? Mai exact cate? 20-21-22??? 20 căzute pe camp, dar cazute la țintă ,cate? Doborate cate? Nici una? Informații incomplete fara detalii si dovezi sunt minciuni.

floris • 14.01.2024, 16:05
Daniel_DNL • 14.01.2024, 13:05
Peste 20 din cate ??? Mai exact cate? 20-21-22??? 20 căzute pe camp, dar cazute la țintă ,cate? Doborate cate? Nici una? Informații incomplete fara detalii si dovezi sunt minciuni.
esti cam *** din ce vad !!! citeste mai atent si ai sa vezi cate au doborat cate au dezorientat si cate si-au atins tinta. Nu vreau sa iti dau eu mura in gura,cauta singur !
Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

.ZORRO. • 14.01.2024, 18:56
floris • 14.01.2024, 16:05
esti cam *** din ce vad !!! citeste mai atent si ai sa vezi cate au doborat cate au dezorientat si cate si-au atins tinta. Nu vreau sa iti dau eu mura in gura,cauta singur !
Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.
... operativul Floris s-a reactivat... 🤣🤣🤣

floris • 15.01.2024, 09:34
.ZORRO. • 14.01.2024, 18:56
... operativul Floris s-a reactivat... 🤣🤣🤣
lupt pt tara,cand vad cati rusalai au invadat forumul libertatea !!!! sper sa ramana lupta numai online,dar daca e nevoie mergem si pe front, dar asta numai daca va ganditi sa invadati romania, eu nu lupt pentru altii !!!

Alex.59 • 14.01.2024, 12:50
Ăia atacă și bombardează, ăștia se apără, mai atacă și ei...și tot așa..! 🙄
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_55248e789613263229bd197bb42e2942.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_0b787ba1534d187f06590060328a5ea6.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_d99eac624205f8a308c2b9f0edc7f222.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_2d11909916355a0429bde5d2fa02b6da.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/15_bf6eeb910c90bc6492cbbd932ad4ebfd.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_3dadbced4b3c4793742756d6677edb64.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_1e490ac6a650b1cb176171d52b2929a4.jpg)