Colegiul CNSAS a decis, ieri, prin vot, ca deputatul Mona Musca a colaborat cu Securitatea ca politie politica. Suparata ca vestea i-a venit prin presa, Mona Musca a anuntat ca va face contestatie.


Mona Musca (foto) s-a numarat printre cei sapte politicieni in cazul carora CNSAS a luat ieri o decizie, doar in cazul sau fiind data solutia de colaborare cu Securitatea.

Deputatul a declarat, spre seara, ca va contesta in justitie decizia CNSAS potrivit careia a colaborat cu Securitatea ca politie politica. “Voi face contestatie, voi merge in justitie”, a spus Musca, precizand ca va face aceasta dupa ce va primi oficial decizia. Mona Musca a apreciat, totodata, ca politie politica inseamna sa se aduca atingere drepturilor fundamentale ale persoanei, sa existe o victima, ori aceasta nu s-a intamplat. Ea s-a intrebat cum poate exista criminal cand nu exista victima.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.