Lucrarea pentru reabilitarea podului situat pe drumul de legătură dintre localitățile Boldur și Ohaba Forgaci a fost câștigată la licitație de o firmă din Timișoara, scrie lugojinfo.ro.

La doar câteva săptămâni de la începerea lucrărilor, reprezentanții societății au anunțat Primărai Boldur că unul dintre pilonii podului a fost distrus. Drept urmare, suma de bani pentru reabilitare trebuie suplimentată.

Cristian Stoi, primarul comunei Boldur, susține că nu va da bani în plus pentru că pilonul care a fost distrus era bun, iar vina aparține constructorului. Edilul și firma, care efectuează lucrările, au avut mai multe discuții, însă nu au ajuns la niciun consens.

Muncitorii au distrus pilonul unui pod aflat în reabilitate în Timiș. Oamenii traversează un pârâu

Zona prin care localnicii sunt nevoiți să traverseze pârâul

Reprezentanții Primăriei comunei Boldur susțin că vor da în judecată constructorul pentru a cere finalizarea lucrării începute și repararea pilonului distrus de muncitori.

Până la tranșarea cazului în instanță, sute de oameni sunt obligați să facă un ocol de cel puțin 10 kilometri pentru a ajunge din Boldur la Ohaba Forgaci. Localnicii și-au făcut drum chiar prin albia pârâului situat la câțiva metri de podul în construcție. Ei pot traversa, însă, apa numai atunci când nu plouă și când pârâul are doar câțiva centimetri.

sursă foto: lugojinfo.ro


Citește și ”Tânăra sofisticată” a lui Brâncuşi, vândută cu 71 de milioane de dolari. E un preț record


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.