El a fost întrebat dacă România poate crește salariul minim la 1 ianuarie 2026, ţinând cont de situaţia bugetară.

„Evident, ne-ar plăcea ca salariile în România, salariul minim, să fie mari. Mai tot timpul însă este o chestiune de echilibru între ce poate să-şi permită economia şi de aia e nevoie de o discuţie între Executiv, patronate şi sindicate, pentru că mărirea salariului minim poate scoate din piaţa competitivă o mulţime de firme şi să ducă oamenii în şomaj. Atunci oamenii aceia vor prefera să rămână la locurile lor de muncă având salariul minim decât să se trezească şomeri. Cam asta e discuţia”, a spus Nicuşor Dan, aflat la la o reuniune pe teme economice.

Întrebat despre faptul că România pierde două miliarde de lei dacă nu majorează salariul minim, din încasările care se luau din CAS şi contribuţia la sănătate, Nicuşor Dan a răspuns: „Da, numai că asta poate să-ţi dezechilibreze nişte ramuri economice care să nu mai plătească alte tipuri de taxe. Deci de-aia este nevoie de un echilibru şi de un calcul înainte”.

Guvernul a transmis la finalul lunii octombrie că salariul minim în România nu va crește anul viitor. Premierul Bolojan a explicat că persoanele cu venituri mici sunt cele mai afectate de scumpiri, dar a avertizat că o majorare a salariului minim ar declanșa creșteri automate în lanț.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

Prepurgel 08.11.2025, 17:11

A zis vreodata ceva Nicușor- despre majorarile aberante de prețuri practicate de„angajatori”(adica de multinaționale)și desore efecul devastator asupra celor 5 milioane de români cu venituri minime?!

Avatar comentarii

Mihaita_._ 09.11.2025, 09:05

Dar acele indemnizatii ale directorilor si membrii CA din firmele de Stat care sunt neproductive, nimic? Alea se sustin, sunt ok? Se justifica? Tarom,Metrorex, CFR, sunt numai cu zeci de mii de euro lunar

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.