Activ – sus

Presedintele Asociatiei Pro Democratia (APD), Cristian Parvulescu, a prezentat ieri, la sediul organizatiei, un proiect de lege privind introducerea unui sistem electoral pe baza de scrutin uninominal. Proiectul a fost negociat in prealabil cu partidele politice din Romania. APD sustine necesitatea votului uninominal de cativa ani, ocazia concretizarii acestui demers venind in urma  presiunilor facute de presedintele Traian Basescu.


Suparat – jos

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, ieri, ca va refuza sa mai aiba vreun dialog cu seful statului, Traian Basescu, pana cand acesta nu-si va cere scuze public pentru ‘jignirile’ pe care i le-a adresat in campania pentru referendum. Ion Iliescu spune ca acuzele aduse de  presedintele Basescu au fost total nemotivate. De aceea, Iliescu nu va participa la consultarile de luni, de la Cotroceni, dintre seful statului si partidele politice.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.