Febronia Vinchici, una din puținele persoane centenare din județ, a primit o diplomă de longevitate din partea autorităților locale, flori, dar și un cadou în bani și o icoană.

Bătrâna locuiește în Ghiroda, județul Timiș, împreună de familia sa numeroasă

. ”Mă bucur că am avut ocazia să vizitez această familie în care cel mai vârstnic membru a aniversat 105 ani, și care probabil la ora actuală este cel mai longeviv cetățean al județului. Eu vreau să felicit în primul rând sărbătorita, în al doilea rând toată familia pentru că nu e ușor să ai grijă de un bătrân în asemenea momente, pentru că ați văzut că unii la o vârstă înaintată sunt părăsiți, dar în acest caz familia este alături de ea, și îi felicit pe toți și le doresc la mulți ani tuturor”, a declarat președintele Consiliului Județean Timiș, Titu Bojin.

Până acum, recordul de longevitate din vestul țării îl deține Rozalia Csikos, din Deta, care a trăit 107 ani, până în anul 2004.

3Icon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 2

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.