Unul dintre salvatori care a vorbit cu agenția italiană Ansa a descris scena ca fiind „apocaliptică”. Presa locală raportează că tornada a dărâmat un drum de coastă.

Un pompier care era în afara serviciului se numără printre morți, a declarat agenția de protecție civilă. Atât el, cât și cealaltă victimă, un bărbat în vârstă de 86 de ani, conduceau mașinile în acel moment, relatează agenția de știri Ansa.

A tornado in Pantelleria kills 2 and injures 9Icon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 7

Autoritățile intenționează să transfere răniții la spitale din orașul Palermo cu elicopterul, după ce se îmbunătățesc condițiile meteorologice.

Pompierii au declarat că tornada a lovit chiar înainte de ora locală 19.00, smulgând copaci din rădăcină şi distrugând acoperişuri. 

Insula mediteraneană Pantelleria este cunoscută pentru stâncile sale vulcanice și izvoarele termale și este un loc de vacanță preferat de vedete.

În timp ce tornadele nu sunt de obicei asociate cu Europa, se estimează că în jur de câteva sute ating continentul în fiecare an. Multe nu sunt raportate pentru că lovesc zonele rurale îndepărtate.

Cinci persoane au fost ucise și 150 de rănite la începutul acestui an, când o tornadă a lovit Cehia.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.