Păsările şi animalele de pe această listă urmează să beneficieze de o protecţie absolută (lista I). Totodată, anul 2009 a fost proclamat „Anul gorilei”, pentru a sprijini supravieţuirea ultimelor 6.000 de gorile de pe planetă.

Mai multe familii de rechini au fost înscrise pe lista II a speciilor ameninţate. Este vorba de două familii de rechini Mako din Mediterana, a căror populaţie a scăzut cu 96% în câţiva ani, din cauza pescuitului abuziv.

Conferinţa a adoptat mai multe rezoluţii, între care una vizează reducerea poluării sonore a oceanelor. Aceasta, provocată în special de nave, conduce la perturbarea gravă a vieţii şi ameninţă supravieţuirea mai multor specii de mamifere marine, în special balenele şi delfinii.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.