Poliția britanică a identificat trei victime care au fost abuzate în Manchester de cei patru români care abordau minore pe rețelele de socializare și, apoi, le abuzau sexual pe perioade ma lungi de timp, potrivit mirror.co.uk.

Pentru prinderea celor patru români, poliția din Manchester a declanșat „Operațiunea Enfield”. Unul dintre procurorii care au lucrat la caz a de declarat că bărbații au supus victimele unei „exploatări sexuale îngrozitoare”.

Potrivit procurorilor, Călin P., 20 de ani și Sebastian B., 22 de ani, au violat în mod repetat o fată de numai 12 ani și au fost condamnați la 13, respectiv 3 ani de închisoare de un Tribunal din Manchester.

Ilie Daniel B. este acuzat că a abuzat sexual aceeași fată, după ce a abordat-o pe rețelele de socializare. Acesta mai întreținut relații sexuale de mai multe ori și cu o altă minoră, în vârstă de 13 ani, pe care a și răpit-o. Bărbatul a fost condamnat la 8 ani și o lună de închisoare.

Adrian C., 20 de ani, a fost condamnat la 1 an de închisoare după ce a convins o minoră de 15 ani să întrețină relații sexuale cu el.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații