„PNL solicită Birourilor permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului desesizarea Comisiei speciale pe legile Justiţiei cu pachetul de legi pe Justiţie şi solicitarea avizului Comisiei de la Veneţia pe pachetul de legi pe Justiţie. Amintesc la acest punct faptul că în urma întâlnirii care a avut loc între ministrul Toader şi vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a existat angajamentul comun ca înainte de a fi votate Legile Justiţiei să existe şi avizul Comisiei de la Veneţia. De asemenea, solicităm supunerea acestui pachet de legi unei dezbateri ample şi să se realizeze un studiu de impact al acestor legi atât asupra societăţii, cât, în special, asupra sistemului”, a spus Turcan, la Palatul Parlamentului.

Turcan a mai spus că CSM a transmis „o amplă motivare cu privire la avizul negativ pe care l-a dat pe pachetul de legi pe Justiţie, acest organism fiind, conform Constituţiei, garantul independenţei Justiţiei.

„PNL a solicitat de la bun început ca aceste legi să urmeze parcursul parlamentar firesc – comisii permanente, cu toate avizele necesare, dezbateri în plen. PSD pare preocupat de varianta contrară, pe repede înainte, cât mai puţină transparenţă, mimarea unor dezbateri, angajamente nerespectate faţă de parteneri europeni. Toate lucrurile acestea confirmă faptul că trebuie să existe şi nişte motive ascunse pentru care PSD se grăbeşte atât de tare cu aceste legi”, a menţionat Turcan.

Proiectul legilor justiției urmează să intre miercuri în dezbaterea comisiei speciale condusă de Florin Iordache.

Florin Iordache spunea recent  că legile justiției vor fi gata în maxim două săptămâni. Președintele comisiei pentru modificările aduse legilor justiției a declarat pentru Libertatea că, în cazul valorii pragului pentru prejudiciului, în cazul infracțiunii de abuz în serviciu, sunt mai multe variante în discuție, între zero și 400.000 de lei. 

”Cei care au protestat au protestat în necunoștință de cauză și cu foarte multă dezinformare. Cele două critici se referă la numirea procurorilor, să o facă în continuare președintele. Noi, în proiectele de lege spunem că numirile și revocările la procurorii șefi le va face în continuare președintele, are posibilitatea de a respinge o singură dată”, a spus Iordache, la Parlament.

El a precizat că, pe de altă parte, în cazul Inspecției Judiciare, se dorește să fie o instituție autonomă, nu în subordinea Ministerului Justiției, așa era în proiectul transmis de Tudorel Toader.

Preşedintele Klaus Iohannis a criticat, recent, procedura de modificare a legilor justiţiei, despre care a afirmat că sunt „ciopârţite”.

”Ministrul Justiţiei a reușit să demonstreze că se poate şi mai netransparent, şi mai neclar, şi mai incert de până acum. Niciodată nu am avut până acum o astfel de procedură viciată de legiferare”, a spus șeful statului.

Citește și: Modificări drastice în Parlament, la Codul Muncii: Ce obligații au șefii

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.