Acestea erau la rândul lor împachetate într-un colet care făcea parte din- tr-un transport de perne de provenienţă sudamericană. Pachetul cu droguri avea adresa oficiului poştal din Vatican, potrivit raportului întocmit de autorităţile vamale.
Mai departe, oricare dintre cetăţenii statului papal ar fi putut intra în oficiu şi ridica pachetul, însă nimeni nu l-a revendicat. Autorităţile au precizat că drogurile ar fi putut aduce zeci de mii de euro traficanţilor, dacă ar fi ajuns în cele din urmă în mâinile infractorilor.
Raportul vameşilor a fost confirmat de purtătorul de cuvânt al Ministerului Finanţelor de la Berlin, iar Sfântul Scaun a dezvăluit ulterior că poliţia Vaticanului a cooperat cu poliţia germană pentru a-i identifica pe traficaţi.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.