Arabia Saudită a recunoscut azi că jurnalistul a murit în urma unei altercații la consulat, pe 2 octombrie. Procurorii saudiți au dezvăluit că discuțiile dintre Khashoggi și cei de la consulat au degenerat într-o altercație, iar acesta a murit.

Au căzut doi apropiați ai Prințului Mohammed Bin Salman

Regatul Arabiei Saudite a anunțat azi că i-a destituit din funcție pe Alham Al-Assiri, înalt responsabil al serviciului de informaţii, dar și pe Saud al-Qahtani, un important consilier de la curtea regală. Ambii sunt apropiați ai Prințului Mohammed Bin Salman, considerat principalul „vinovat” în opinia unora pentru uciderea jurnalistului.

Angela Merkel, cancelarul Germaniei, și Jean-Yves Le Drian, ministrul de externe din Franța, au cerut azi, la unison, o anchetă amănunţită şi rapidă, din acelaşi motiv: explicaţiile oficiale nu răspund la toate întrebările despre decesul lui Jamal Khashoggi.


EXCLUSIV/Omul cu două fețe. Preotul-polițist Bogdan Nițu are Biblia într-o mână și Codul Penal în alta – FOTO

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.