În aprilie 1879 s-a votat Primul Regulament pentru Administraţiunea interioară a Comunei urbane Kistenge, în care se menţiona şi reglementarea prostituţiei. Bordelurile puteau fi înfiinţate numai de către femei, după ce acestea primeau acordul comisariatului şi a unui medic local.

Tinerele care erau fete de moravuri uşoare, angajate ale caselor de toleranţă trebuiau să se prezinte săptămâna la doctor, nu aveau voie să iasă pe stradă îmbrăate indecent şi nu erau lăsate să stea la geamul bordelului pentru a fi văzute de trecători.

În 1928, oamenii au început să protesteze, deoarece erau deranjaţi de amplasarea bordelurilor în apropierea caselor lor. Atunci acestea au fost mutate la periferia Constanţei, urmând ca în 1930 acestea să fie interzise, dar femeile puteau lucra pe cont propriu, pe străzi. Ulterior, şi acest lucru a fost interzis.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.