pentru reclama stradala 749.150 USD, iar pentru reclama in presa scrisa 698.974 dolari, precum si o suma consistenta prin audio-video, conform evaluarilor facute de Pro Democratia.
PSD este urmat de PUR, care insumeaza putin peste 500.000 de dolari (472.960 de dolari pentru presa scrisa si 30.188 de dolari pentru reclama stradala).
Alianta D.A. a cheltuit circa 290.000 dolari, iar PNL peste 55.000 de dolari.
Actiunea Populara figureaza cu cheltuieli de peste 125.000 de dolari, in timp ce PRM apare cu cheltuieli de aproape 40.000 de dolari, insa exclusiv pentru reclama stradala.
in ceea ce priveste candidatii pentru Primaria Generala, la capitolul cheltuieli conduce detasat candidatul PSD Mircea Geoana, cu peste 540.000 de dolari (301.446 de dolari pentru reclama stradala si 240.629 de dolari in presa scrisa). El este urmat de candidatul Aliantei D.A. Traian Basescu – 174.664 de dolari, din care 17.142 pentru reclama stradala si 157.522 in presa scrisa -, candidatul PUR Monica Tatoiu – circa 143.000 de dolari (exclusiv in presa scrisa) si candidatul Actiunii Populare, Mugur Ciuvica – aproximativ 125.000 de dolari.
Potrivit evaluarilor realizate de Pro Democratia, nici un partid nu a depasit pana in acest moment plafonul maxim de cheltuieli admis de lege.
O situatie distincta se prezinta insa la candidatii pentru primariile de sector, noua candidati trecand deja peste pragul de cheltuieli admis. Campion la acest capitol este candidatul independent la Primaria sectorului 5 Marian Vanghelie, care a depasit de aproape cinci ori plafonul.
„Vanghelie a ajuns la 200.000 de dolari, in timp ce Catalin Stoichita, candidatul PSD, nu este prezent in presa scrisa si publicitatea stradala”, au remarcat reprezentantii Pro Democratia.
In tara, in principalele sapte orase monitorizate de Pro Democratia, singurul care a depasit pragul este Radu Mazare, candidatul PSD la Primaria Constanta, cu un total de peste 211.000 de dolari, plafonul admis fiind de 165.000 de dolari. Contracandidatii sai se afla la mare distanta in urma.
La Cluj-Napoca, Ioan Rus (PSD), cu 86.000 de dolari cheltuiti pentru publicitate in presa scrisa si reclama stradala ii depaseste cu mult pe ceilalti candidati – Viorica Ilies (PUR) cu aproape 40.000 de dolari, Emil Boc (Alianta D.A.) cu 20.000 de dolari si Gheorghe Funar (PRM) cu 17.000 de dolari.
Candidatii la Primaria Timisoara care au inregistrat cele mai mari costuri sunt Dorel Borza (PD) – 40.785 de dolari si Horia Ciocarlie (PSD) – 40.395 de dolari. Mai putin de jumatate au cheltuit Gheorghe Ciuhandu (PNTCD) si Viorel Coifan (PNL).

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.