”În săptămâna 9-15 noiembrie, 31,9% din totalul cazurilor s-au înregistrat în București, Cluj, Sibiu, Constanta și Ilfov”, se arată în raportul INSP publicat pe 17 noiembrie.

De asemenea,  1 din 52 din totalul cazurilor a fost înregistrat la personal medical.

Raport INSP: 30% din totalul deceselor de COVID au fost înregistrate în Bucureşti și alte 4 județe

Cele mai multe decese, adică 30,7%, s-au înregistrat în Arad, București, Timiș, Mureș și Sibiu. Datele arată că 81,1% din totalul deceselor au fost la persoane peste 60 de ani, iar 59,2% din decese au fost la bărbați. Mai mult, potrivit raportului INSP, 95,3% din persoanele decedate aveau cel puțin o comorbiditate asociată.

Raport INSP: 30% din totalul deceselor de COVID au fost înregistrate în Bucureşti și alte 4 județe

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat marți 8.262 de cazuri noi de persoane infectate cu coronavirus după efectuarea a 31.082 de teste, aproape dublu față de ziua de ieri, dar numărul de teste a fost mai mare cu aproape 20.000.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.