0-150424-highres_00000401599355.jpgCinci cetăţeni români au fost reţinuţi de poliţia ungară după ce în microbuzul cu care călătoreau s-au găsit ascunse aproape 250 de telefoane mobile contrafăcute, informează vineri MTI.

Cele 247 telefoane şi 200 baterii au fost descoperite miercuri, în timpul unui control amănunţit al microbuzului, pe şoseaua M7 din sud-vestul Ungariei, în apropierea localităţii Sormas, a precizat purtătorul de cuvânt al servicilor vamale, Jozsef Palotas. Valoarea bunurilor confiscate este evaluată pe piaţa neagră la 28.000 euro. Împotriva cetăţenilor români au fost declanşate procedurile legale, a indicat purtătorul de cuvânt.

Vezi pe Libertatea subiectele la română la Evaluarea Națională 2026!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.