Cetatenii romani care desfasoara activitati remunerate in Spania vor putea beneficia de drepturile si obligatiile prevazute de legislatia de securitate sociala de pe teritoriul Spaniei, in aceleasi conditii ca si cetatenii spanioli.


Guvernul a aprobat recent proiectul de lege pentru ratificarea Conventiei intre Romania si Spania in domeniul securitatii sociale.


Conventia se aplica reciproc, astfel incat cetatenii unuia dintre statele semnatare care lucreaza pe teritoriul celuilalt vor beneficia de conditii de egalitate in tratament cu cetatenii statului unde isi desfasoara activitatea, in ceea ce priveste securitatea sociala, transmite Rompres. Conventia reglementeaza acordarea drepturilor de asistenta sociala in caz de boala, maternitate, batranete, deces, accidente de munca, boli profesionale, somaj si alocatia pentru copii.


In perioada in care un cetatean roman sau spaniol desfasoara o activitate remunerata in unul dintre cele doua state, aceasta persoana va fi supusa numai legislatiei in domeniu a statului pe teritoriul caruia lucreaza.


In ceea ce priveste pensiile pentru invaliditate, limita de varsta sau urmas, acordarea drepturilor de securitate sociala se va calcula proportional cu perioadele de asigurare. Prestatia va fi calculata de institutiile abilitate ale ambelor state, fiecare conform propriei legislatii. Se va acorda persoanei prestatia cea mai favorabila.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.